Zarezerwuj
wizytę

Zdecydowałaś się powiększyć usta? Poprawić kontur twarzy lub wypełnić zmarszczki? Jesteś niezmiernie zadowolona z efektów i cieszysz się, że kosmetologia estetyczna tak skutecznie pomogła Ci pozbyć się problemów? Jednak czy wiesz, że kwas hialuronowy ma swoją trwałość? Sprawdź, od czego zależy jego utrzymanie!

W zależności od zabiegu, do którego użyto kwasu hialuronowego, efekty mogą się utrzymywać od 6 do 12 miesięcy. Jeśli jednak będziesz dbać o skórę i odpowiednio ją pielęgnować, przedłużysz efekty o nawet kilkanaście tygodni. Powinnaś m.in. ograniczyć palenie papierosów, ekspozycję na słońce czy wizyty na solarium. Jak jeszcze można utrzymać kwas hialuronowy „na swoim miejscu”?

Fenomen kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy nazywany jest eliksirem młodości. To substancja, której podstawowym zadaniem będzie wiązanie wody. Występuje naturalnie w organizmie, lecz codziennie ok. 30% cząstek kwasu ulega rozpadowi. W naturalnych warunkach ich miejsce zajmują nowe. Jednak z biegiem czasu ilość odradzających się cząsteczek kwasu hialuronowego jest coraz mniejsza. Dlatego właśnie skórze zaczyna brakować nawilżenia, jędrności i elastyczności.

Głównym źródłem hialuronianu wykorzystywanego obecnie w kosmetologii i medycynie są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Żeby go otrzymać, wykorzystuje się fermentację mikrobiologiczną. Tak pozyskany kwas hialuronowy jest biokompatybilny, sterylny, nietoksyczny i neutralny dla organizmu człowieka. Właśnie dlatego kwasem można wyrównywać blizny potrądzikowe, podnieść opadające kąciki ust, powiększyć usta, czy zrobić korektę kształtów twarzy. Jednak przede wszystkim kwas hialuronowy odmładza skórę. Dlatego też ostrzykuje się nim okolice twarzy, szyi, dekoltu oraz grzbietów rąk.

Od czego zależy utrzymanie się kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest degradowanym wypełniaczem, dlatego istnieje szereg czynników, które skracają jego działanie. Wszystko zależy od trybu życia, jaki prowadzisz. Jeśli palisz papierosy, pijesz alkohol bądź stosujesz inne używki wypłukujące kwas hialuronowy, to utrzymanie się efektów może być słabsze. Wiele zależy także od ogólnego stanu Twojego zdrowia, wieku, ale przede wszystkim od miejsca przeprowadzonego zabiegu i zastosowanych preparatów.

Dla utrzymania się kwasu hialuronowego niezwykle istotne jest również użycie hialuronidazy. Enzymu, który depolimeryzuje hialuronian poprzez rozrywanie wiązań glikozydowych. Rozkłada on inne kwaśne mukopolisacharydy, znajdujące się w tkance łącznej. Hialuronidaza ułatwia rozwarstwienie skóry poprzez reakcję enzymatyczną endogennego kwasu hialuronowego znajdującego się w przestrzeni międzykomórkowej tkanki łącznej.

Na czym polega hialuronidaza?

W kosmetologii hialuronidazę stosuje się głównie do rozbicia oraz przyspieszenia procesu biodegradacji kwasu hialuronowego, co skutkuje redukcją nadmiernej ilości wypełniacza podanego w trakcie zabiegu. Stosuje się ją również w przypadku niepożądanego przemieszczenie się wypełniacza i nietolerancji organizmu na podany kwas. Podanie hialuronidazy jest koniecznie m.in. w leczeniu powikłań po wstrzyknięciu wypełniaczy z kwasem hialuronowym, ponieważ ma ona zdolność niwelowania podskórnych guzków. Podaje się ją za pomocą cienkiej igły w miejsce, w które uprzednio podany był wypełniacz – przeważnie są to usta, policzki oraz okolice oczu. Pierwsze efekty widoczne są praktycznie natychmiast.

Hialuronidaza działa do 72 godzin, a po tym czasie można zdecydować o ponownym podaniu enzymu. Iniekcję można powtarzać co 2 tygodnie. W przypadku, gdy konieczne będzie zastosowanie większych dawek, powinno się przeprowadzić wcześniej testy alergiczne.

 

Kwas hialuronowy staje się coraz bardziej popularny, a jego zwolenników z roku na rok przybywa. Pamiętaj jednak, że zabiegi z wypełniaczem są skuteczne tylko wtedy, gdy powtarzasz je regularnie i jednocześnie dbasz, by utrzymał się on pod skórą jak najdłużej.

 

Opublikuj komentarz